Our people

Executive Assistant to the Artistic Director Kate Longley
Executive Assistant to the Executive Director Sarah Monaghan
Executive Assistant to the Music Director and Chief Conductor Alexandra McKnight
 

ARTISTIC

Ballet

Artistic Associate & Principal Coach Fiona Tonkin
Ballet Master & Planning & Strategy Associate Tristan Message
Ballet Mistress & Repetiteur Elizabeth Toohey
Ballet Master & Regional Touring Associate Steven Heathcote AM
Ballet Master Regional Touring and Storytime Tours Paul Knobloch
Ballet Mistress & Rehabilitation Specialist Megan Connelly
Resident Choreographers Stephen Baynes, Tim Harbour, Alice Topp, Stanton Welch AM

 

Music

Assistant Conductor Simon Thew
Principal Pianist and Music Librarian Stuart Macklin
Pianist and Associate Music Librarian Duncan Salton
Pianist Brian Cousins
The Robert and Elizabeth Albert and Hephzibah Tintner Foundation Conducting Fellow 2018  Patrick Burns

 

Artistic Management

Senior Artistic Coordinator Alex Wyatt
Artistic Coordinator Robyn Begg
 

 

Education

Head of Education Katy McKeown
Dance Education Officer Jasmin Dwyer
Dance Educatiors Chantelle van der Hoek,Yhale Fien,Yvette Sauvage, Ben Obst
Education Administrator & Content Coordinator Sophia Bender

 

Medical

Principal Physiotherapist and Medical Team Manager Susan Mayes
Physiotherapists  Sophie Emery, Michelle Bergeron, Bridy White
Myotherapist Stuart Buzza
Consultant Sports and Exercise Physician Dr Andrew Garnham
Body Conditioning Specialist Paula Baird-Colt
Strength and Conditioning Instructor Sakis Michelis
Consultant General Practitioner Dr Vicki Higgins

STAGE

Director Production and Artistic Operations Chris Yates

 

Company Management

Director of Artistic Planning Helen McCormack
Company Managers Jess Jellie
Assistant Company Manager Hannah Denison
Artistic Planning Coordinator Noeleen King

 

Technical and Production

Technical Director Jon Buswell
Production Director Darren Conway
Stage Manager Deborah Whiteley
Assistant Stage Manager Christabel Fry, Drew Cipollone
Associate Producer Regional Touring and Storytime Ballet Tessa Kay  
Master Technician Bruce Gordon
Master Electrician Graham Silver
Wardrobe Master Geoffrey Harman
Assistant Wardrobe Master Ian Martlew
Head Mechanist Bart Kendall
Head Flyman/Mechanist Tom Cole
Mechanist (Touring) Taylor Chen
Head Electrician Adrian Siggs
Wigs Supervisor Alison Kidd

Production Wardrobe

Head of Costume Workshop Musette Molyneaux
Wardrobe Production Coordinators Jenny Howard, Ross Hall
Costume Administrative Coordinator Hannah Beer
Senior Cutters Marsia Bergh, Ruth Bartel
Cutters Georgiana Russell-Head, Sophia Cameron, Etai Alves
Costumiers Ruth Owen, Lillian Hull, Jessie Dole, Christie Milton, Rhiannon Irving, Alice Mere, Kate Powers, Josee Picard, Emily Lewis 

Scenery and Properties

Design Coordinator Kat Chan

 

Production Centre

Production Centre Facilities Manager Avon Kilcullen
Wardrobe Store Manager Penelope Bjorksten
Collections Project Manager Rebecca Tripp
Collection Registration Assistants Mercedes Gallego, Tessie Scott
Production Facilities Storeman Andrew Nish

MARKETING, COMMERCIAL AND AUDIENCE DEVELOPMENT

Director Marketing, Commercial and Audience Development Penny Rowland
Executive Assistant Melanie Swieconek

 

Marketing

Senior Marketing Manager Renee Colquhoun
Marketing Specialists Melissa Ray, Stephanie Corne
Marketing Coordinator Keshia Contini
Graphic Designers Ashleigh Hills, Lucy Brown, Stephen Wood
 

 

Audience Engagement

 

Audience Engagement Manager Viviana Sacchero
Audience Engagement Program Coordinator Mary Grul

 

Digital and Content

Digital Manager Joanna O’Connor
Content Expert Rose Mulready
Social Media Specialist Hannah Leane
Digital Specialist Sam Sally Cha

 

Recording & Broadcast

Recording and Broadcast Manager Robyn Fincham
Content Creator David Ward

 

Public Relations

Public Relations Manager Kate Muir
Publicist Anthea Waller

 

Customer Services and Ticketing

Customer Experience & Ticketing Manager Steve Payne

Customer Knowledge Manager Richard Laslett
Ticketing Operations Manager Shannon Toyne
Database Coordinator Viraj Godbole

Custumer Experience Team Leader: Perry Hingston
VIP Ticketing Specialist: Rose McNeil
Customer Experience Assistants Emily Klug, Gabrielle Monaghan, Sara Klug, Kathy Boothby (VIP Ticketing), Mary Grul, Natalie Howe, Jonathan Gormann, Melanie Knight, Lachlan Martin, Felicity Walls, Rowan Smith, Philip Wilson

Telesales Team Leader Gala Hingston
Telesales Assistants Patrick Caldwell, Thomas Cain, Kate Sheffield

Reception Lynne McDougall

EXTERNAL RELATIONS

Director of External Relations Penny Waitsman

 

External Relations

External Relations Partnership Managers Fiona Gosschalk, Sarah Vick
External Relations Development Manager Matthew Henry
External Relations Account Executive Kristy Anderson
External Relations Coordinator Hannah Fulker

 

Government Relations

Government and Strategic Communications Dana Moran

Foundations Manager Jo McEniery

PHILANTHROPY

Philanthropy Director Kenneth Watkins
 

Executive Assistant to Philanthropy Director Sharyn Gilham
Philanthropy Manager, Annual Giving Nick Hays
Patrons Manager (NSW, ACT) Jane Diamond
Patrons Manager (VIC & TAS) Ben Lee
Patrons Manager, Orchestra Victoria Olivia Passsmore, Roxy Kavanagh
Patrons Coordinator (NSW, ACT) Philippa Clement-Levin
Planned Giving Manager (VIC, TAS, SA, WA) Liz Ruggieri
Planned Giving Manger (NSW, ACT, QLD) Heather McNicol
Philanthropy Services Manager Adam Santilli
Philanthropy Services Coordinator  Diana Chatfield
Ballet Ambassador Program Specialist David Wynne

BUSINESS SERVICES

Chief Financial Officer and Director of Business Operations  Sally Underwood
Executive Assistant  Michelle Saultry

 

Finance

Finance Manager The Australian Ballet  Carolyn Dryley
Manager, Forecasting, Planning and Analysis Nazif Marikar
Financial Accountant Diana Bedoya
Orchestra Accountant Senthil Radhakrishnan
Accounts Administrator Thilini Siriwardana, Feliana Limarta
Accountant Stephanie Cornish
Assistant Accountant  Isabel Pena
Payroll & Indirect Tax Specialist  Kristina Barisic
 

Information Technology

Technology Manager  David Cooper
IT Manager Damien Calvert
Web Developer Daniel Lukas

Building Management

Building Projects and Ballet Centre Manager Tracy Hosier
Building Maintenance Officer Stephen Reddrop
Cleaners Lance Humphries, Casey McCormack, John Athinis, Sayesha Neupane, Estaban Llano

HUMAN RESOURCES

Director of Human Resources Angela Kelly

Human Resources Consultant Kate Reilly